TECHNOLOGIE VÝROBY OUTDOOROVÉ OBUVI - Prosport Praha s.r.o.

čeština slovenčina

TECHNOLOGIE VÝROBY OUTDOOROVÉ OBUVI

Principálně lze outdoorovou obuv vyrábět dvěma technologiemi. Při lepené technologii se multikomponentní podešev vstřikuje samostatně a má tvar jakési vany, do které se později vlepuje svršek. Svršek je natažen na kopyto a poté je připojena sponkováním a lepením stélka s torzní výztuhou. Pak dochází k nalepení ochranného gumového lemu a nakonec se kompletní svršek vlepí do dříve vyrobené podešve. Pokud vyjmeme z boty vložku, snadno na stélce rozpoznáme roznýtované sponky, což je znakem toho, že daná bota byla vyrobena lepenou technologií.

Takto vyrobená bota má kdykoli oddělitelnou podešev, která může být po odšlapání vzorku vyměněna za novou. Při výměně podešve (což musí být prováděno ve výrobním závodě na originálním kopytu kvůli zachování velikosti boty) se mění i gumová obsázka, tkaničky a vložka.

Vstřikovaná technologie zcela odstraňuje fázi lepení. Využívá se skutečnosti, že vstříknutý polyuretan se nevratně spojuje nejen s pryží, ale i s usní či textilií svršku a materiálem torzního stabilizátoru (TPU). Na svršek je entlovacím strojem našita stélka. Poté je svršek natažen (obut) na kopyto a připojen torzní stabilizátor. Do vstřikovací formy je vložen pryžový běhoun a svršek s kopytem, poté je forma uzavřena a vstřiknut pěnový polyuretan. Celá bota je tak spojena v jeden celek, v budoucnosti nedestruktivně neoddělitelný. Tato technologie umožňuje velkosériovou automatizovanou výrobu. Vytvořená obuv je lehčí a ohebnější.

Podešev u vstřikované obuvi nelze oddělit, proto po odšlapání vzorku nelze podešev efektivně opravit.