SYSTÉMY VELIKOSTÍ BOT - Prosport Praha s.r.o.

čeština slovenčina

SYSTÉMY VELIKOSTÍ BOT

Pro označení velikosti bot používají výrobci obuvi několik systémů číslování. Anglický a americké systémy vycházejí z délky chodidla v palcích. Obvykle jsou velikostní řady poločíselné, polovině čísla odpovídá délka 1/6 palce, tedy 4,233 mm.

Dětské anglické (UK) číslování začíná na délce chodidla  4 palce a této hodnotě přiřazuje číslo 1. Stupnice končí číslem 13 (tedy 8 palců), případně 13,5. Americké dětské číslování má hodnoty o 1 vyšší než anglické, tedy velikost US dětská = velikost UK dětská + 1.

Anglické číslování obuvi pro dospělé (UK) začíná nulou na délce chodidla 8 palců, čísla 0 ani 0,5 se nepoužívají, místo toho se používá dětské číslování 13 a 13,5. Americké číslování se odlišuje pro dámskou a pánskou obuv, obě americké stupnice opět mají stejný krok jako číslování anglické. Velikost US dámská = velikost UK + 2, velikost US pánská = velikost UK + 1.

Francouzské číslování, dnes již označované jako evropské (EU), vychází z délky stélky, což je vnitřní světlost boty (přibližně délka vkládací vložky). Rozdíl mezi délkou stélky a délkou chodidla je 10 mm (stélka je delší). Jako jednotka francouzského číslování se používá délka obuvnického stehu, který měří 6,66 mm. Nerozlišuje se dětské a dospělé číslování.

Metrické systémy jsou dva. Mondo systém (mondopoint), který měří délku chodidla v mm a metrický centimetrový systém, který měří délku stélky v cm. Délka stélky je normově délka chodidla + 10 mm, vložka obuvi je obvykle v rozsahu délka chodidla + (6-10) mm.

Tabulka dětských velikostíLOWA pro dětskou obuv používá číslování evropské (francouzské – EU). Následující tabulka uvádí převod tohoto číslování na jiné systémy. Naměřením délky chodidla dítěte, případně změřením  délky vložky bot, které dítěti sedí, snadno zjistíme, jakou velikost boty bychom měli zkoušet.


Pro dospělou obuv využívá LOWA zásadně číslování anglické s poločíselným krokem. Převodové tabulky opět přikládáme, nejprve pro převod z anglického číslování, a pak druhou tabulku pro převod z číslování francouzského.